Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, folytatva az ágazati-szakpolitikai szervezetépítést, 2010. június 10-én, Székelyudvarhelyen megalakította művelődési szakbizottságát.

A Művelődési Szakbizottság feladata, hogy egy, az egész Erdélyre kiterjedő alapos helyzetfelmérés és elemzés elkészítése után - a különböző szakmai szervezetekkel együttműködve - megoldásokat ajánljon a kulturális és művelődési intézmények összehangolt, eredményes működésére, kulturális stratégiák kidolgozására. Célja, hogy az erdélyi magyar kultúra hagyományőrző és értékteremtő munkáját segítse és serkentse, a nemzeti azonosságtudatot erősítse és maradandó értékeket rendeljen hozzá.

Az alapító tagok feltérképezték azokat a területeket, amelyeken szakemberek bevonásával ki fogják dolgozni az EMNT kultúrpolitikáját.
Így a tervek szerint a színpadi előadó-művészet (színház, báb, mozgás, tánc), filmművészet, zene, képzőművészet, irodalom, könyvkiadás, könyvtár, múzeum és közgyűjtemények, épített örökség, népművészet, népzene és néptánc, hagyományőrzés és népművelés területeire készítenek szakpolitikai programokat.

A helyzetfelmérés alapján új, értékorientált támogatáspolitikai stratégiára is javaslatot tesznek, amelyet eljuttatnak az illetékes budapesti és bukaresti minisztériumokhoz és a politikai pártokhoz is.

A Művelődési Szakbizottság tagsága törekedik a teljes szakmai és földrajzi lefedettség elérésére és messzemenően nyitott arra, hogy sorait újabb szakemberekkel bővítse.

A szakbizottság határozata alapján a testület az elnökséget a következő ülésén választja meg, és pontos ütemtervet készít a vállalt munkáról. Az elnökség megválasztásáig az ügyvezető elnök feladatait Nagy Pál, a székelyudvarhelyi Tomcsa Sándor Színház igazgatója látja el.

Székelyudvarhely, 2010. június 13.