BMN2Szimbolikus térfoglalással, a Cenk-csúcson, az egykori Árpád-szobor helyén kezdődtek a Brassói Magyar Napok. Közel kétszázan gyűltek össze reggel 10-kor a nagyáruház parkolójában, hogy Kovács Lehel túravezetésével a Gábony-lépcsőket megmászva, mintegy 4 km-t és 400 m szintkülönbséget megtéve a Cenk csúcsára jussanak. 1916-ig itt állt a Honfoglaló vitéz szobra, amely a köztudatban Árpád-szobor néven él. A 20,3 m magas szobrot a millenniumi ünnepségek alkalmával, 1896. október 18-án leplezték le a Cenk csúcsán, 1913-ban bombatámadás érte, súlyosan megrongálódott, majd ledőlt. Talapzatának nagy részét az 1916-ban Brassóra támadó román hadsereg hordta el.

A talapzat megmaradt részére 2011. november 6-án, az egy hétig tartó Brassói Magyar Napok nyitóünnepségén került fel az Árpád-szobrot ábrázoló Magyar Napok lógóját tartalmazó lobogó.

Toró Tamás, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Brassó megyei elnöke megnyitóbeszédében kihangsúlyozta, hogy 71 éve nem volt Brassóban hasonló horderejű rendezvény, az EMNT és különböző civil szervezetek 8 nap alatt 22 rendezvényt szerveznek. Rámutatott, hogy ez a 71 év alatt Brassó magyar lakossága 33%-ról 8,14%-ra csökkent, és azért van szükség ilyen rendezvényekre, hogy az átfogó, minden korosztályt érintő, változatos program-sorozattal a magyar identitás megőrzését próbálják a szervezők elősegíteni a brassói szórványban, a délkeleti végeken.

Szász Ferenc unitárius lelkész áhítatát a 121. zsoltárral kezdte: Szemeimet a hegyekre emelem, majd kiemelte a közösségépítés szerepét. Ezt követte a Himnusz eléneklése, majd Hanke Rezső az Árpád-szobor történetét ismertette, Szász Ágnes Reményik Sándor verset szavalt, Lay Imre 1956-os forradalmár pedig a magyar nyelv használatára hívta fel a figyelmet.                                      

A honismereti túra során dr. Kovács Lehel két előadást tartott az együtt kiránduló tanulóknak, fiataloknak, felnőtteknek, nyugdíjasoknak, az elsőt a Cenkről, a másodikat pedig Brassó történetéről.

BMN1

A szervezők szeretettel várnak mindenkit a Brassói Magyar Napok rendezvényein, a részletes program megtekinthető a www.emnt.org honlapon.