- Lesz-e az RMDSZ és az MPP mellett nevető harmadik a párttá alakuló EMNT? ttt

Toró T. Tibor: A történet ott tart, hogy döntenünk kell, párttá alakul-e az EMNT. Ha úgy döntünk, hogy párttá alakul, akkor a célja az lesz, hogy alternatívát biztosítson. De megvan a veszélye a fragmentálódásnak, annak, hogy szétesik az erdélyi magyar politikai kínálat. Mi nem tettünk le az integrációról az Erdélyi Magyar Egyeztető Fórum keretén belül.

- Mit kell integráción érteni? Egyetlen nagy, új pártot? Bekebelezést?

TTT: Nem monolit szervezetben gondolkodunk, a szervezeti sokféleség már eldöntött tény, nincs visszaút. De a sokféleség nem jelenti azt, hogy bizonyos ügyekben nincs szükség egységes fellépésre, ezt pedig mi fontosnak tartjuk. Hogy hogyan alakul a pártszervezés, az több mindentől függ. A következő időszakban több fontos dolog is eldől.

Tisztújító kongresszus előtt áll az RMDSZ, nagyon sok múlik azon, hogy ez hogy zajlik le. Az MPP szervezetén belül is „mozgás" van, határozottan érezhető, hogy sokan elégedetlenek a mostani vezetéssel. Meglátjuk, hogy mi lesz a két szervezetben, és ennek a függvényében történik a pártalapítás. És ami a legfontosabb: nem a harmadik pártot alapítjuk meg, hanem az elsőt.

- Az MPP-ben a Szász Jenő személye körül kialakult vita alapján érteni vélem, miről beszélsz. De mit jelent az RMDSZ-kongresszusra való utalás? Feltételeket szab az EMNT az RMDSZ-nek? Ha igen, akkor milyen feltételeket?

TTT: Én nem veszem a bátorságot, hogy tisztségeket osztogassak az RMDSZ-en belül, vagy azokról találgassak. Mindenképpen szükség van a szervezetben a változásra, egy új csapatra, és ez nem feltétlenül fiatalítást jelent. Ha új helyzet alakul ki a Szövetségen belül, akkor esély van egy új fajta együttműködés kialakítására az RMDSZ és az EMNT körül.

- Beszéljünk egyértelműen: akkor most Markó személye a tét?

TTT: Valóban nem kell mellébeszélni. Ahogy az EMNT-t mindenki Tőkés-pártként aposztrofálja, úgy az RMDSZ-t is Markó neve határozza meg. És ebből kitűnik, mit is gondolok minderről. Hogy Markó képes a megújulásra, az többször bizonyította. Ha úgy tetszik, történeti jelentőségű, hogy 17 éve ő az elnöke a Szövetségnek, ez egy rendkívüli teljesítmény.

Az is biztos, hogy a kívánt változások meglépése nehéz feladat. Mindenesetre az RMDSZ-en belüli folyamatokat illetően nem akarok találgatásokba belemenni, nem akarom – ha úgy tetszik – osztani az észt. A felszín alatt izzik a parázs, súlyos érdekellentétek vannak. Oldják meg ők ezeket, és aztán tárgyalunk.

- Mi a garancia arra, hogy az EMNT pártalapítása nem válik olyan kudarcossá, mint amilyen kudarcos az MPP sorsa? Végül is az MPP pártként működik, ez tény, de különösebb sikert nem ért el. Helyi érdekű szervezet.

TTT: Mondok egy szemléletes példát arra, mi is az MPP ereje. Az MPP-nek van egy elnöke, és az elnöknek a kezében van egy pecsét. Ez a fegyvertény. Hogy bármikor indulhat a választásokon. Ez olyan, mint az atomfegyver. Ha valamelyik nagy, vagy nem is olyan nagyhatalomnak atomfegyvere van, akkor ez a tény eleve egy másik kaszt tagjává minősíti, mások lesznek a tárgyalási pozíciói.

Az eddigi választási tárgyalások során nagyon érzékenyen érintette az EMNT- t ennek a bizonyos párt-pecsétnek a hiánya, másként tárgyalt velünk az RMDSZ is, az MPP is. Mi most kivételes helyzetben vagyunk, mert a kétharmados többséget élvező Fidesz stratégiai partnere az EMNT. Ez pedig nagy felelősséget és lehetőséget is jelent, megpróbálunk ennek megfelelni, a pártalapítás révén is.

- Hogy lesz a Tőkés-pártból egy komoly struktúrájú, biztos személyzeti állományú, stabil szervezet? Kikből állhat az új párt?

TTT: Tőkés nem pártpolitikus, ezt tisztázzuk a legelején: ő nemzetpolitikus. A Kárpát-medencei egység szimbolikus alakja. Mögéje felépül egy szervezet olyanokból, akik az új szervezet létrejöttére várnak. Azokból, akik elhagyták az RMDSZ-t, de nem találtak maguknak helyet az MPP-ben.

- Az EMNT politikai stratégiája az elszippantás?

TTT: Nincs itt semmiféle elszippantó stratégia. Nyitunk egy ajtót azoknak, akik beszorultak az RMDSZ-be, és várják a felmentő sereget. Azoknak, akik csalódtak az MPP-ben. Hihetetlenül jó érzés, hogy pozitív a várakozás az új szervezettel szemben, és éppen ezért pontosan tudjuk, most nem szabad elrontani.

- Mi a garancia arra, hogy az erdélyi magyar választó még ingerelhető? Hogy nem unja baromira a sok pártot, hogy vevő még bármiféle alternatívára?

TTT: Az erdélyi magyar választó nagyon el van fáradva, a hazai szavazóbázis szó szerint le van pusztítva. Az utolsó nagy rúgás az a megszorító csomag volt, amit a jelenlegi kormány nyújtott be. Ezt nem lehet a végtelenségig csinálni az emberekkel. Ezért is van szükség valamiféle reményre, arra, hogy bebizonyítsuk: nem szükségszerűen ilyen a politika.

- Ellenzékből könnyű a megszorító intézkedéseket kritizálni. De valamilyen viszonyt – ha párttá alakul az EMNT – ki kell alakítani a román pártokkal, azokkal is, amelyek a megszorító intézkedéseket hozták. Milyen fogadtatásra számít az új szervezet?

TTT: A román pártok nem fognak lelkesedni, habár már megszokták, hogy az erdélyi magyar politika se egysíkú, az MPP már megtörte az RMDSZ monopóliumát. Az általános gyakorlat az oszd meg és uralkodj elve, és ennek a taktikának nem szabad engedni. Létre kell jönnie egy gentleman agreementnek a magyar szervezetek között, hogy az ilyen jellegű támadásokat kivédjük. A magyar ügyeket közösen kell képviselni, aki pedig vét ez ellen az elv ellen, azt ki kell közösíteni. Ez lehet minden együttműködés kiindulópontja.

- Mégis, kire számít, ha számít partnerként az EMNT a politikai porondon?

TTT: A jobbközép pártokra, ha szabad a román pártok esetében használni ezeket az ideológiai kategóriákat. Ide sorolható a PDL és a PNL is, habár azt látni kell, hogy a magyar kérdés mindig konjunktúra-kérdés a román politikában. Ez számomra személyes emberi csalódás is, például a PNL esetében, mert láthattuk, csak azért, mert ez a párt ellenzékbe került, sokszor nagyon övön aluli reakciói voltak. Mindenesetre azt ki kell használni, hogy a nemzetközi pártszövetségekben együtt tudunk működni. Az Európai Néppárt tagja a PDL, az RMDSZ és Tőkés László is: ez egy jó kiindulási alap.

Az RMDSZ lépéskényszerbe kerül

Arról, hogyan viszonyul majd az RMDSZ egy esetleges új magyar párthoz, a Szövetséghez nagyon közel álló személy névtelenséget kérve nyilatkozott. Szerinte az Erdélyi Magyar Nemzeti tanács párttá alakulása akkor hozhat gyökeres fordulatot az erdélyi magyar politikai életben, ha ezáltal megszűnik a mindeddig monopolhelyzetben lévő RMDSZ kivételezett helyzete. Ugyanezzel a céllal jött létre a Magyar Polgári Párt, ám nem tudta felvenni a versenyt a rendszerváltás óta stabil pozíciókat kiépítő és megtartó szervezettel

Új párt azoknak a választóknak kell, akik elégedetlenek az RMDSZ teljesítményével, valamint azoknak a politikusoknak van erre szüksége, akik a Szövetségen belül nem találták meg a helyüket, foglalta össze. Szerinte az MPP azért nem tudja betölteni ezt a szerepet (nem működik hatékonyan, nincsenek parlamenti képviselői, elenyésző számú a párt önkormányzati képviselőinek a száma, csupán Hargita és Kovászna megyében van látható módon jelen a helyi testületekben), mert a személyi konfliktusokat nem sikerült kezelni. Úgy véli, az MPP-t egyszemélyes, autokrata szervezetként tartják számon, amelynek működését elnöke, Szász Jenő határozza meg.

Nem zárta ki, hogy az EMNT is „egyszemélyes" párt lesz, hiszen az egyetlen, országosan is ismert, és sokak által elismert politikusa Tőkés László, tehát várható, hogy a Szász-párt után egy Tőkés-párt születik. Viszont okulhatnak az MPP hibáin, tette hozzá, és talán sikerül ezt a szervezetet eredményesebben felépíteni és útjára bocsátani. Azt mindenképpen felhajtó erőként ítéli meg, hogy Tőkés az Európai Parlamenti választásokon mandátumot szerzett, és brüsszeli politikusként sikeresen szerepel: jelenleg az EP alelnökeként áll az EMNT háta mögött.

Ami az RMDSZ várható reakcióit illeti, az eddigi tapasztalatokat úgy foglalta össze, hogy amikor az RMDSZ Tőkéssel találta szemben magát az utóbbi évek választásai során, akkor kiegyezett (például az EP-választások alatt), vélhetőleg azért, mert elismerte a politikus által képviselt politikai tőkét. Akkor, amikor az EMNT-vel kellett volna alkut kötni, akkor az RMDSZ nem mutatott kompromisszumkészséget, mert szervezetként eddig erősebbnek bizonyult. Ha viszont a pártalapítás szervezeti fejlesztést és erősödést hoz, akkor az RMDSZ lépéskényszerbe kerül, és kénytelen lesz osztozni az erdélyi politikai torta szeletein az új párttal. Például kénytelen lesz osztozni a parlamenti mandátumokon, mert az erdélyi magyarság által megszerezhető 6,3 százaléknyi szavazat tovább nem szaporítható. Az elemző szerint ennél bonyolultabb a helyzet a Székelyföldön, ahol az MPP és az RMDSZ közötti viszony rendkívül elmérgesedett, kinyílt a politikai olló, kiüresedett a centrum. Itt szükség lehet egy harmadik szereplőre, egy középerőre, és ha az EMNT jól taktikázik, akkor ő lehet a nevető harmadik az egymással békét kötni nem tudó felek mellett.

Az elemző úgy véli, az EMNT megjelenése a Székelyföldön egy patthelyzet rendezésére lesz elegendő, Erdélyben pedig arra, hogy mozgósítsa az RMDSZ által el nem érhető, vagy meg nem szólítható szavazókat. Az EMNT fellépése nem fogja alapvetően megváltoztatni az RMDSZ alkupozícióit, viszont a szerencsés együttműködés esetén szavazat többletet hozhat.

A román pártok szerinte továbbra sem hajtanak a magyar szavazatokra, így az, hogy a magyarok hogy osztoznak a voksokon, nem központi kérdés a román politikában. Mi több, Romániában nincsenek meg a feltételei annak, hogy a szlovák-magyar Híd-Most párthoz hasonló szervezet jöjjön létre, vélte az elemző. Traian Băsescunak szerinte csak akkor volt szüksége az MPP-re, amikor a saját elnökválasztási esélyeit látta veszélyben.

Úgy véli viszont, hogy Romániában nem lehet egy pártot csak úgy bejegyezni, ehhez szükség van a politikai támogatásra. Így az EMNT párttá alakulásának egyik fontos kérdése, hogy meg tudja-e szerezni ezt a támogatást.

Figyelem! Hozzászólása csak moderálás után jelenik meg.