A környezetünk védelmét fontosnak tartó, természetszeretők találkoztak szerda délután Gyergyószentmiklóson, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Gyergyószéki Szervezetének irodájában. A „Tiszta hegyek napja” címmel megszervezett esemény fő célja az volt, hogy lehetőséget adjon tapasztalatcserére, új ötletek megosztására annak érdekében, hogy a környezetünk óvása nagyobb hangsúlyt kapjon, megmenthetők legyenek pusztuló természeti értékeink.

tiszta_hegy

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács gyergyószéki szervezete által megszervezett eseményt Leopold Anna, a Naturland egyik vezetője vezette fel, szóban, és filmben is bemutatva a környezetvédő egyesület közel két évtizedes tevékenységét.

A bemutatót követő beszélgetés során rengeteg ötlet megfogalmazódott azzal kapcsolatban, hogy mit is kellene tenni, ugyanakkor terítékre kerültek az ötletek megvalósításainak akadályai is.

A jelenlévők között voltak tanárok, tanítók is, akik megfogalmazták, azzal hogy a gyermekekkel nagytakarítási akciókat rendeznek, megtisztítják az utak mentét, patakok medrét, vagy akár a Gyilkos-tó környékét a mások által szétdobált szeméttől, nem lehet áttörést elérni, sőt vannak olyanok, akik annyira hozzászoktak a civilek munkájához, hogy ha szemetet látnak már felteszik a kérdést: hol vannak a természetvédők, miért nem takarítanak? - mintha az csakis az önkéntesek kötelessége lenne.

A nevelő jellegű akciókra ugyan szükség van, de a felnőttek viselkedésmódján is változtatni kellene – hangzott el. Ez csak drasztikus büntetéseket jelentő törvényekkel, és ezek szigorú betartásával lenne lehetséges, vagyis büntessék meg a szemetelőket, környezetpusztítókat. Jelenleg azonban sem törvény, sem elegendő ember nincs, aki felléphetne a szemetelőkkel szemben és büntethetne.

Komoly problémát jelent az is, hogy a pályázati kiírások nem állandóak, van eset, hogy egyes tevékenységekre támogatást nyer és sikeres tevékenységet bonyolít le egy szervezet, másik évben azonban ki sem írják a kérdéses pályázatot.

Bákai Magdolna, az EMNT gyergyószéki vezetője házigazdaként elmondta, az a résztvevők által megfogalmazott egyik nagy gond, hogy a civil szervezetek tevékenysége nem összehangolt, mindenki tesz, amit tehet, de igazán nagy eredményeket csak közösen lehetne elérni. A környezetvédő szervezetek tagjai mind önkéntesek, szabadidejükben tevékenykednek a természet megóvásáért. Szükség lenne egy olyan szervezet létrehozására, amely összefogná, kapcsolatot tartana a szervezetek között, segítené ezek munkáját. Ehhez főállású személyek is kellenek, valamint egy székhely.

Bákai Magdolna ehhez első lépésként felajánlotta, hogy az EMNT irodájában helyet ad majd a civil szervezetek találkozóinak, megbeszélésének. Eldöntötték, a kezdeményezésnek lesz folytatása. A következő találkozóra várhatóan novemberben kerül sor.