Március 31-én, a gyergyószentmiklósi Szent István római katolikus plébánia hittantermében tartotta tisztújító közgyűlését a Gyergyószéki Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács, melyen jelen voltak az országos EMNT részéről Toró T. Tibor EMNT ügyvezető elnök, Papp Előd alelnök, valamint Kovács Csaba igazgató.
Első napirendi pontként Parászka Géza megbízott elnök tartott tájékoztatót a szervezet eddigi tevékenységéről. Elmondta, hogy a novemberi alakuló ülést követően elsődleges feladatnak tekintette a szervezetépítést, mely nem csak a tagság növelését jelentette, hanem azt is, hogy Gyergyó minél több településén legyen képviselete az EMNT-nek.
A Néppárt bejegyeztetéséhez szükséges támogatói aláírások összegyűjtésének előkészítése és lebonyolítása is ennek az időszaknak volt a feladata: a munka eredményes volt, március végéig közel kilencszáz támogatói aláírást sikerül szerezni Gyergyó vidékéről. A közgyűlést megelőzően, délután három órakor, sajtótájékoztató keretében adta át Toró T. Tibornak a március végéig összegyűlt aláírások utolsó, nemzeti színű szalaggal átkötött csomagját Virág Zsolt, az aláírásgyűjtés főbiztosa. Ezzel az aláírásgyűjtés még nem zárult le, az önkéntesek tovább járják a vidéket, illetve a gyergyószentmiklósi EMNT irodában is aláírhatnak azok, akik támogatni szeretnék egy új, az önrendelkezési törekvéseket felvállaló párt bejegyeztetését.
Rövid, de tartalmas időszakról szólt a tájékoztató, ezt a tényt az év elején szervezett rendezvények is igazolták, melyek közül kiemelkedett Bakk Miklós Az autonómia mint közösségforma című, január 28-án Gyergyószentmiklóson és Maroshévízen megtartott előadása. A Március 15. megemlékezést hangsúlyossá tette a gyergyószéki EMNT azáltal, hogy meghívta Gyergyószentmiklósra dr. Mélykuti Ferenc konzult, akinek jelenléte és beszéde emelte az ünnep méltóságát. A többi széki, megyei szervezettel való ismerkedést, együttműködést segítette elő, hogy több országos és régiós találkozón, képzésen, illetve rendezvényen vehettek részt a szervezet tagjai.
A Demokrácia Központ előkészítése és működtetése szintén fontos feladat volt a Gyergyószéki EMNT számára, erről bővebben Bákai Magdolna irodavezető tájékoztatta a hallgatóságot a második napirendi pontban. A tevékenység eredményességét statisztikai adatokkal támasztotta alá: 1384 érdeklődő vette igénybe az iroda szolgáltatásait, 351 dossziét zártak le kevesebb mint három hónap alatt.
Az ülés következő napirendi pontjaként Toró T. Tibor ügyvezető elnök köszöntötte a gyergyóiakat, és gratulált az aláírásgyűjtésben elért eredményekért. Elmondta, hogy Gyergyó eddig fehér folt volt az EMNT térképén, a novemberben megalakult, és azóta megerősödött széki szervezet azonban érezhetővé teszi a szervezet jelenlétét ezen a vidéken is. Kiemelte a Magyar Kormánnyal kötött stratégiai együttműködés fontosságát, az ebből eredő lehetőségeket és feladatokat. Beszélt a Néppárt létrehozásának szükségességéről, valamint azokról a törekvésekről, amelyeket fel kell vállalnia. A közgyűlés napirendjén új szervezeti struktúra elfogadása is szerepelt. Az új szervezeti felépítést egy hét tagú előkészítő bizottság állított össze, és Pázmán Attila ülésvezető elnök mutatta be a jelen lévőknek. Ennek megfelelően a szervezet legfelsőbb döntéshozó szerve a Küldöttgyűlés, két Küldöttgyűlés közötti döntéshozó szerve a Választmány, operatív vezetése pedig a két éves mandátumra megválasztott Elnökség, mely egy elnökből és négy alelnökből áll.
A közgyűlés résztvevői egyhangúlag elfogadták a javaslatot, a továbbiakban pedig már ennek megfelelően történt a tisztújítás, melynek idejére az ülés vezetését Kovács Csaba EMNT igazgató vette át. Az elnöki tisztségre egy jelölés hangzott el, ezt követően Parászka Gézát egyhangúlag választotta meg elnöknek a tagság. Többségi szavazattal (mindössze három tartózkodással) fogadták el az általa nevesített csapatot is. A négy alelnök, aki két éves mandátuma alatt segíti majd munkáját: Leopold Anna Mária, Pázmán Attila, dr. Baróti Lajos és Bákai Magdolna.
|