Az autonómia, mint modern politikai közösségforma címmel tartott előadást Gyergyószentmiklóson Bakk Miklós politológus 2011. január 28-án. Az előadó, aki egyben a kolozsvári Babes-Bolyai gyergyosztmTudományegyetem tanára is, közérthető módon ismertette a Tenyésztési Szövetség Hargita megyei székházának konferencia termében összegyűlt érdeklődők számára az autonómia lényegét: a magunk dolgában mi magunk döntsünk.

Részletesen kitért arra, hogy ki az a mi magunk – vagyis mi határozhatja meg egy személynek egy autonóm közösséghez való tartozását, mit jelent a mi magunk dolgában... - vagyis melyek azok a kérdések, feladatok, és az azokhoz tartozó hatáskörök, amelyekben a közösség maga hozhat meg döntéseket, illetve, hogy a döntsünk kiknek a döntését jelenti – kik lehetnek az autonómia vezető szervei, miben és hogyan hozhatnak döntéseket, hogyan illeszkedhet az állam választási rendszerébe, milyen törvényességi felügyelet gyakorolható velük szemben. Az elmondottakat példákkal támasztotta alá: beszélt az Európa különböző országaiban (Olaszország, Finnország, Dánia, Nagy Britannia, Belgium, Franciaország, Moldova, Ukrajna, Hollandia, Portugália, Spanyolország) elfogadott autonómia formákról, részletesen bemutatva az Åland-szigetek példáját.

Előadása végén Bakk Miklós felvázolta az Erdély, illetve az erdélyi magyarság sorsának rendezésére a két világháború között készült javaslatokat, tervezeteket, a második világháborút követő időszakban tett próbálkozásokat, valamint az 1990-2006-os időszakban készült autonómia terveket.

Az előadást követő beszélgetésből kiderült, hogy a résztvevőket érdekelték az elmondottak, ugyanakkor tájékozottak is voltak a témában. A rendezvény következő állomásán, Maroshévízen az Izabella vendéglőben is érdeklődő közönség várta az előadót, ahol – a hely hangulatának köszönhetően – baráti beszélgetés váltotta fel az előadást.

„Akik eljöttek, rendkívül nagy érdeklődéssel fogadták az előadást – mondta Parászka Géza, megbízott gyergyószéki EMNT elnök, a rendezvény házigazdája. – Ez az előadás érdeme, mert egyszerűen fogalmazott, közérthető, ugyanakkor magával ragadó stílusa volt. Sok információt közvetített, mégsem volt terhes, könnyen lehetett követni."

„Tetszett erőst – nyilatkozta az egyik résztvevő az előadás után. – Rég vártam és hiányoltam. Nagyszerű, európai szintű ismertetés volt, jó lett volna az egészet közvetíteni a TV-ben. Mindenki mondja autonómia erre vagy arra, de senki nem tudja, hogy mit jelent. Az egységet csak úgy lehet megteremteni, ha az emberek fel vannak világosítva. Az ilyen világos, értelmes beszédekre van szükség, hogy az ember értse mit jelent ez vagy az, aztán lehet pártot választani."