Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács kolozsvári – megalakulásának 5. évfordulója alkalmából tartott – ülése után bejelentették: átszervezik az EMNT-t, tevékenységét egy „autonómia-mozgalommal kereszteznék".

– Miért van erre szükség? – kérdeztük Toró T. Tibortól, az EMNT alelnökétől.

– Ötéves tapasztalattal mögöttünk úgy láttuk, hogy szükség van egy ilyen nem hivatalos parlamentként működő szervezetre, mint a tanács, de nem elegendő, ha saját közösségünkben is meg akarjuk teremteni a kritikus tömeget, mindenkihez el akarjuk juttatni az autonómia fogalmát.

– Milyen eszközökkel?

– Egyrészt létre kell hozni az EMNT területi képviseleteit a kisrégiókban, emberközelivé kell tenni az autonómiát különböző ismertető tevékenységek révén, be kell vonni olyan személyeket, akik hajlandók tenni érte. Adatokat gyűjtenek a környezetükből, és ezekből évente országos felmérés készülne az erdélyi magyarságról. Megemlíthetem az EMNT ellenőrző szerepét is: monitorizálni kell azoknak a szervezeteknek a tevékenységét, amelyek döntéshozó pozícióban vannak, és tehetnének is valamit az autonómiáért. Az RMDSZ-re és – egyes településeken – a Magyar Polgári Pártra gondolok. Másik fontos része a megjelenítés, vagy nevezzük külképviseletnek. Ez az utóbbi időben jó, főleg amióta az EMNT elnöke, Tőkés László püspök európai parlamenti képviselő lett. A harmadik fontos elem a nemzeti egység.

– Beszélhetünk egységes magyar nemzetről?

– Sajnos nem, még egy országon belül is érezhető a tömbmagyarság és a szórványmagyarság közti ellentét. Én ezzel mint a szórványból származó, de a Székelyföldön otthonosan mozgó képviselő gyakran szembesültem. Érezhető az anyaország és az elszakított nemzetrészek szétfejlődése is. Olyan ez, mint egy szétnyíló olló, aminek az összezárása lenne az EMNT feladata. Mindenki csak beszél az egységes nemzetről, de amikor közös fellépésre lenne szükség, nincs.

– Az EMNT-t megalapításakor szándékosan nem jegyezték be jogi személyiségként. Szóba került, hogy ezt pótolják? Hiszen akkor több eszközzel rendelkezhetne a szervezet.

– A kolozsvári találkozón erről nem beszéltünk, de nem titkolhatom, hogy voltak már javaslatok erre. Ha mozgalom jelleget kap, akkor már be kellene jegyezni. De erről valószínűleg márciusban lesz döntés, amikor egy újabb plenáris ülést tartunk, immár az új területi képviselőkkel. Addig az építkezés folyik.

– Egy újabb politikai szervezet megjelenése erősítené a romániai magyarság képviseletét, vagy „hígítaná"?

– Egyértelműen erősítené, mert az EMNT összefogást, az egység megteremtésének a szándékát jelképezi. Túl nagy sikerekkel nem dicsekedhet a tanács a megalakulás óra, de nem volt hiábavaló a munkája.

Cimkék:   

Figyelem! Hozzászólása csak moderálás után jelenik meg.