Miután az oszmán törökök 1453-ban elfoglalták Konstantinápolyt, II. Mehmed szultán százezres sereg élén nyomult előre a Balkán-félszigeten Európa kapuja, a Magyar Királyság felé. A szultán politikai hitvallása a következő volt: „Egy az Isten az égben, egy fejedelem uralkodjék a földön!” Ez a török szultán indult meg verhetetlen, világhódító hadaival és modern tűzfegyvereivel felszerelkezve Bizánc bevétele után három évvel Magyarország elfoglalására. 1454-ben meghódította a Szerb Fejedelemséget, és 1456-ban a Délvidék legfontosabb erőssége, Nándorfehérvár alá érkezett.

Míg II. Mehmed 40-50 ezer szpáhit, 8-10 ezer janicsárt 60-70 ezer irreguláris katonát szólíthatott harcba, a keresztények nagyjából 35 ezer hadban járatlan, jórészt parasztokból álló keresztesre, párezer külföldi (elsősorban cseh), illetve magyar katonai familiárisokból, kisnemesekből, városi polgárokból, jobbágyokból toborzott zsoldos katonára, 8-10 ezer főnyi (havasalföldi és lengyel) segélyhadra és talán 20 ezer főnyi reguláris katonaságra számíthattak. A vár védői csak isteni csodában reménykedhettek a kétszeres túlerővel szemben.

A csoda megtörtént, de teljesüléséhez elengedhetetlen volt Nándorfehérvár hősei Krisztusba vetett törhetetlen hite és határtalan hazaszeretete.

A pécskai  Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület, az Aradi Hagyományőrző Polgárok Egyesülete és az Arad megyei EMNT a Magyarnak lenni jó közösségépítő program keretében, november 13-án 16.00 órakor az erdőhegyi református templomban videó-vetítéssel egybekötött rendezvénnyel hajt fejet az 555 éve kivívott diadal hősei előtt, amelyre sok szeretettel vár minden magyarérzelmű érdeklődőt.

Meghívott előadó: Olosz Angéla a Csiky Gergely Főgimnázium történelemtanára, közreműködik: Murvai Róbert Dávid.

A rendezvény fő támogatója a Bethlen Gábor Alap.