Az Aradi Hagyományőrző Polgárok Egyesülete, a Magyarnak lenni jó! közösségépítő program részeként szombaton nyolcadik alkalommal rendezte meg hagyományos régiós versmondó versenyét, ezúttal az Anyanyelv, szülőföld, nemzet témakörben. Társszervezőkként ebben a pécskai Kálmány Lajos Közművelődési Egyesület és az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Arad megyei szervezete, valamint pályázati úton a Bethlen Gábor Alap támogatását is élvezte.

A felhívásban megszólított, a régiónkbeli Arad, Fehér, Hunyad, Krassó-Szörény és Temes megyék V–XII. osztályos tanulói közül ezúttal csak az Arad megyeiek válaszoltak kedvezően, ebben valószínűleg közrejátszhatott az is, hogy ugyanekkor több helyen is rendeztek hasonló megmérettetést – állítja Murvai Miklós főszervező. Ennek ellenére szép számú versenyző jelentkezett – összesen 33-an –, olyannyira, hogy a Mikes Sarolta és Puskel Tünde Emese magyartanárok, valamint Kozsik József színművész (elnök) alkotta zsűri úgy döntött, a két – az ajánlott és a választott – versek közül csak az egyiket adják elő a résztvevők.

DSC_0861

Az eredetileg négy korosztályban meghirdetett erőpróba végül háromra „szűkült”, ugyanis a 13 V–VI.-os és 14 VII–VIII.-os mellett csak hat középiskolás jelentkezett, akik így egymással „mérkőztek” meg. A statisztikánál maradva: Aradról csak csikysek vettek részt, a megyéből Kisiratosról, Kisjenőből, Pécskáról és Zimándújfaluból jöttek versenyzők. Ami magát a vetélkedőt illeti, általános vélemény volt, hogy a versenyzők jól felkészültek, amit az is igazol, hogy még bakit is csak elvétve hallottunk, nem hogy valamelyik résztvevő megakadt volna szavalás közben.

Kozsik József a verseny átfogó értékelésekor külön kiemelte a résztvevők szép magyar beszédét, ugyanakkor felhívta a figyelmet a versválasztás fontosságára, az abban rejlő buktatókra. Egyúttal arra is figyelmeztette a fiatalokat, hogy ők nemcsak nemzeti értékeink őrzői, hanem annak további teremtői is, akiknek egy-egy ilyen rendezvény további ösztönzést jelent, jelenthet a továbbiakban. Ezért is fontos ennek folytatása, továbbvitele.

Ebből a szempontból jó hír, hogy a tavaly anyagi okokból elmaradt versmondó versenyt 2011 után jövőre is megrendezik, már megvan rá az anyagi fedezet – ezúttal anyák napjára időzítve. Végül, hadd álljon itt a díjazottak listája: a V–VI. osztályosok korosztályában: I. Orbán Ágota (Kisjenő, irányító tanár: Vörös Kinga), II. Godó Ákos (Kisiratos, i. t.: Nagy Anikó), III. Dávid Júlia Rebeka (Kisjenő, i. t.: Vörös Kinga), dicséretet kapott Andó Karina (Kisiratos, i. t.: Nagy Anikó) és Zsámbok Emese (Zimándújfalu, i. t.: Bakó Ágnes); a VII–VIII.-osok korosztályában: I. Horváth Petra (Kisiratos), II. Zaharie-Gulyás Ábel (Kisiratos), III. Gál Patrícia (Kisiratos, mindhárom irányító tanára: Nagy Anikó) és Sisa Richárd (Pécska, i. t.: Köles Katalin), dicséretet kapott Tóthpál Béla (Csiky, i. t.: Mikes Sarolta); középiskolások: I. Murvai Dávid (i. t.: Ruja Ildikó) és Kis Zsuzsanna (i. t.: Rudolf Ágnes), II. Pálfi Kinga (i. t.: Rudolf Ágnes), III. Bajkó Mónika (i. t.: Puskel Tünde Emese), dicséretet kapott Molnár Melinda (i. t.: Rudolf Ágnes). Az EMNT különdíját – az Arad vármegye és Arad szabad királyi város 1892–1913 között megjelent monográfiáját tartalmazó CD-t – annak Arad megyei elnöke, Nagy István adta át Horváth Petrának és Kis Zsuzsannának.

A díjazottak és dicséretesek oklevelet és könyvjutalmat kaptak, és valamennyi versenyző mutatós részvételi oklevéllel és egy adventi CD-vel térhetett haza.

Zárásként, hadd álljon itt a tulajdonképpen csöppet sem semleges krónikás észrevétele: egyrészt jó volt látni, ahogy kisebbek, nagyobbak hogyan lépnek közönség elé, előadva egy-egy szép magyar költeményt – ki magabiztosan, ki izgatottan –, másrészt, hogy a zsűri, amelynek két tagja a versenyben is érdekelt volt, mennyire tárgyilagosan, konfliktusmentesen tudta megítélni a teljesítményeket. Mindehhez csak ráadás, hogy ennek folytatása is lesz!...

Forrás: nyugatijelen.com