Az elmúlt rendszerből ismert megoldást alkalmazná Marosvásárhely polgármestere, vagyis: amit az állam egyszer elvett, azt soha többé vissza nem adja. Ezentúl pedig az elkobzásokat „jogosnak" is tartja az elöljáró, mert szerinte a visszaszolgáltatásokkal az igénylők leszegényítik az országot, a várost. Éppen ezért a polgármester szerint sürgősségi kormányrendelettel le kellene állítani a második világháború után elkobzott javak visszaadását jogos tulajdonosaiknak.

20 éve dúl a harc azért, hogy a kommunista rezsim által elkobzott javak visszakerüljenek egykori, jogos tulajdonosaikhoz. A visszaszolgáltatásokról szóló első törvények 1991-ben születtek, azóta többször módosították ezeket. Jelenlegi formájukban a jogszabályok többé-kevésbé megfelelnek az elvárásoknak és az Európai Uniós normáknak, gyakorlatba ültetésük azonban messze elmarad a kívánt eredményességtől. A közigazgatási egységek, polgármesteri és egyéb hivatalok ragaszkodnak az állami hatalom által rájuk ruházott tulajdonokhoz, a bíróságok pedig olykor tehetetlenek a jogértelmezések előtt, így a perek hosszú évekig tartanak, némelyek éppen 20 éve húzódnak.
Továbbá az önkormányzatoknak a jogtalanul „szerzett" vagyonhoz való ragaszkodása és a túlzott bürokrácia vezet oda, hogy a visszaszolgáltatásokat majdnem csak és kizárólag bírósági végzéssel lehessen elérni, Maros megye esetében – éppen a polgármester által kifogásolt ügyben – még így sem.

A visszaszolgáltatások kérdése nem azért fontos, hogy valakit vagy valakiket leszegényítsen, illetve valakit vagy valakiket meggazdagítson, hanem azért, mert a tulajdonjog biztosítása és védelme az a demokratikus jogállam egyik alapértéke. Az sem kitétel vagy feltétel, hogy az igénylő milyen nemzetiségű, noha történelme miatt egyértelmű, hogy Maros megyében főként magyar nemesi családok leszármazottait illetik meg az elkobzott javak. Románia más területein, Bukarestben vagy Brassó környékén és a Prahova völgyében országos szinten jelentős ingatlanokat szolgáltattak vissza Mihai király családjának vagy éppen a Brătianu-családnak, olyanoknak, akik a kommunizmus előtti időkben építettek, létrehoztak, alapítottak, gyarapítottak.

A visszaszolgáltatásokat akkor is folytatni kell, ha ez azt jelentené, hogy több ezer hektár erdő magánkézbe kerülne, következésképpen nem lehet többé lopni, kizsákmányolni a senki által fel nem ügyelt közvagyont. A visszaszolgáltatásokat minél hamarabb be kell fejezni, a jogos tulajdonosokat birtokba kell juttatni, hogy minél hamarabb munkát biztosíthassanak a lakosságnak és gyarapíthassák, fellendíthessék a gazdaságot. Amíg erdő hektár százezrek, paloták, kastélyok közkézen vannak, addig azok valódi értéke nem lesz kihasználva, állaguk, állapotuk romlik, sem az állam, sem a lakosság számára nem hoz hasznot, velük együtt pedig történelmünk is csonkul, amelyből ily módon félő, hogy egy részt végleg kitép a kommunizmus.

2010. június 16.