Az anyaországban küszöbön álló korrupciógyanús ügyek elszámoltatása összefüggésében megrökönyödéssel szereztünk tudomást a Britton cég, ennek kapcsán pedig a nagyváradi Lotus Market érintettségéről a méltán elhíresült Kulcsár Attila-ügyben.

Amint azt a sajtóban is olvashattuk, a Partiumra is kiterjedt a Magyarországon sikkasztás miatt börtönbüntetésre ítélt Kulcsár Attila tevékenysége: részben az exbróker pénzéből épült fel Nagyvárad első plázája, a Lotus Market. A váradi ügyészség büntetőpert indított a brókerbotrány kapcsán, éppen a Mudura Sándor vállalkozó – Medgyessy Péter volt magyar kormányfő barátja – tulajdonában lévő pláza finanszírozásával összefüggésben.

Távol attól, hogy ebbe a szégyenletes afférba bármi módon is beavatkozni akarnánk, ezzel egyidőben elképedéssel értesültünk arról, hogy a Széchenyi Emlékév alkalmából megalakult Emberi Méltóság Tanácsába – olyan személyiségek oldalán, mint gróf Széchenyi Mihály, Jókai Anna, Buzánszky Jenő és Kozma Imre – nem más, mint „Mudura Sándor erdélyi üzletember" is helyet foglal.

Az eset annál is kirívóbb, mivel Mudura Sándor (itthon ismertebb nevén: Mudura Alexandru) annak a Mecénás Alapítványnak a főtámogatói közé tartozik, amely 2002–2003-ban, Főtisztelendő és Nagyméltóságú Tempfli József volt püspök hathatós közreműködésével a Széchenyi Terv keretébe tartozó érmindszenti projektet – a Medgyessy-kormány cinkosságával – a Királyhágómelléki Református Egyházkerülettől a bihari RMDSZ pártoligarchái kezére játszotta.

Az Ady Endre Kulturális Központ terve Nagyváradon bebukott. A „torzóvá épített" épülettől Kiss Sándor megyei RMDSZ-elnök már régóta szabadulna, hol a Nagyváradi Egyetemnek, hol pedig a Partiumi Keresztény Egyetemnek ajánlja fel – az erdélyi magyar sajtó viszont a „megvalósult" konferenciateremben tartott babazsúroktól és lakodalmaktól visszhangzott.

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Bihar megyei szervezete nevében felszólítjuk Mudura Sándort, hogy mondjon le az Emberi Méltóság Tanácsának tagságáról – tevékenységével ne vessen árnyékot az egyébként tiszteletreméltó kezdeményezésre.

Csatlakozunk az EMNT országos elnöksége nyilatkozatához, hiszen e konkrét eset is bizonyítja az abban megfogalmazottak érvényességét. Kérjük tehát az új magyar nemzeti kormányt, hogy az elszámoltatás gyakorlatát terjessze ki a határon túlra is, hogy a Kárpát-medencei össznemzeti együttműködést ne terhelje a közelmúlt posztkommunista öröksége.

Nagyvárad, 2010. május 26.


Cimkék: