Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács 2009. november 4-én tartotta újjáalakuló gyűlését Nagyváradon. A nagy érdeklődéssel kísért rendezvényen jelen volt Toró T. Tibor az EMNT alelnöke, valamit Orbán Mihály a Partiumi régió vezetője. A jelen lévők megválasztották a Bihar megyei EMNT 11 tagú bővített elnökségét, amelyben helyett kapott minden Bihar megyei kisrégióból egy személy, valamint megválasztották a Bihar megyei EMNT elnökét Török Sándor személyében.

Egy hét múlva ült össze a bővített elnökség és sok fontos dologban határozott. Választottak egy szűkebb körű, öt személyből álló elnökséget, amely határozni tud olyan ügyekben, amely nem kívánja meg a bővített elnökség döntéseit. Az öt tagú elnökség: Török Sándor elnök, Nagy József Barna ügyvezető elnök, Agyagási Ernő alelnök, Zagykó Gyula alelnök, Komáromi Ernő jegyző.
Legfontosabb feladatául tűzte ki az elnökség, hogy a szervezetépítést terjessze ki az egész megyére, nem elhanyagolva Nagyváradot és a többi várost sem. Területi felelősek kerültek kijelölésre, akiknek első fontos feladatuk volt, hogy az EMNT-t ismerté tegyék szűkebb körükben, valamint ezzel egyidejűleg tagokat is gyűjtsenek a szervezetbe.

December 5-én, az EMNT Bihar megyei szervezete, valamint Tőkés László EMNT elnök, Európai Parlamenti képviselő nagyváradi irodájának szervezésében került sor a 2004. december 5-i magyarországi népszavazás évfordulóján, a határok feletti nemzetegyesítés fontosságának jegyében szervezett rendezvényre, ahol 90 évvel Trianon után a Trianon gyógyítása elnevezésű megemlékezés-sorozat is meghirdetésre került.
A Királyhágómelléki Református Egyházkerület székházának dísztermében sorra kerülő rendezvényen a szép számú érdeklődő előtt Nagy József Barna, a Bihar megyei EMNT ügyvezető elnöke köszöntötte a vendégeket. Vendégeink voltak Schmidt Pál az Európai Parlament alelnöke, a Fidesz Magyar Polgári Párt képviselője, olimpiai bajnok, Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök, Éhn József a Társaság a Kárpát-medence Magyarságáért szervezet elnöke, Páll Sándor a Vajdasági Magyarok Demokratikus Közösségének elnöke, Berényi Károly a Hódmezővásárhelyi Önkormányzat képviselője, a Tiszta Lap Hódmezővásárhelyi Polgári Egyesület elnöke.
A rendezvényen felszólalt Tőkés László EMNT elnök, Európai Parlamenti képviselő is, valamint bemutatásra került a Képviselő úr Egy kifejezés, és ami mögötte van című kötete. A kötetet Antal János a Református Egyházkerület külügyi tanácsosa, a kötet szerkesztője méltatta.
A rendezvényen neves nagyváradi művészek (Gál Annamária, Pétrefy Lajos, a Partiumi Egyetem egyik kórusa) is felléptek, valamint Pálfi József Nagyvárad-Réti református lelkész szolgálatára is sor került.

Az EMNT Bihar megyei elnöksége a továbbiakban több vidéki találkozót is szervezett. Januárban Székelyhídon, februárban Margitán került sor találkozókra az érdeklődőkkel. Nagyon hasznosnak bizonyultak ezek a rendezvények, hiszen a vidéki emberek elképzelései az erdélyi magyar politizálásról, a magyar szervezetekről sok hasznos ötlettel gazdagítják az EMNT szervezetépítését, tapasztalatokkal szolgálnak a szervezet vidéki terjeszkedésében. Folytatva a találkozókat, Márciusban Érmihályfalván, áprilisban Belényesben tartunk lakossági fórumot. Ezek a lakossági fórumok úgy vannak megszervezve, hogy minden helyszínen megtartjuk a havi bővített elnökségi gyűlésünket (az öt tagú elnökség minden héten találkozik Nagyváradon), amelyeken részt vesz minden megyei elnökségi tag. Nagyon jó alkalom ez arra, hogy a megye különböző helyiségeiben élők megismerjék egymást, hogy gondjainkat, bajainkat, örömeinket megosszuk egymással, hogy lássuk a különböző helyiségek, kisrégiók sajátos helyzetét. Találkozóinkról a megye két magyar nyelvű napilapja mindig bőven beszámol, sőt, már a Duna TV is tudósított egyik vidéki rendezvényünkről.

Január 16-án az EMNT és az Erdélyi Magyar Ifjak közös szervezésében mutattuk be Nagy József Barna Várad lelke című kötetét Nagyváradon a Lorántffy Zsuzsanna Református Egyházi Központ múzeumtermében. A pótszékekre szoruló érdeklődők nagy száma is mutatja, hogy milyen érdeklődésnek örvend Nagyváradon a könyvben felvetett téma. A kötetben Nagyvárad egykori magyar utcaneveit gyűjtötte össze a szerző.
A magyar utcanevek 2006 óta kerültek az érdeklődés középpontjába, ekkor indította el az EMI Tőkés László akkori református püspökkel együtt kampányát a város főterének Szent László térre való visszanevezéséért (jelenleg Unirii tér), a több magyar utcanévért, illetve azért, hogy a jelenlegi román nevek alá tájékoztatási jelleggel tüntessék fel az egykori magyar utcaneveket. Azóta számos eszközt igénybe vett az EMI (aláírásgyűjtés, tüntetések, kérvények a város vezetőségéhez, sajtótájékoztatók, polgári engedetlenség, régi utcanevek felfestése, stb.), hogy a kérdést napirenden tartsa. Sajnos a város vezetősége, a cinikusan hallgató, vagy éppen a kérdésből saját politikai tőkét kovácsoló helyi RMDSZ képviselettel együtt, nem tesz semmit azért, hogy a város magyar lakosságának jogos kérése megvalósuljon.
A magyar utcanevekért folytatott küzdelmünkhöz nagy segítség Nagy József Barna kötete, amely mindenki számára hozzáférhetővé teszi az egykori magyar utcanevek listáját.
A könyvbemutatón került kiosztásra a Bihar megyei EMNT által alapított Magyar helytállás díj. Ezen a rendezvényen azok kapták meg a díjat, akik sokat tettek, tesznek azért, hogy ne tűnjön el Nagyváradról a magyar szó, ne tűnjenek el a városból a magyar nyelvű felíratok, hogy Nagyvárad megőrizze évszázados magyar arculatát. Többek között kitüntetést kapott az Erdélyi Magyar Ifjak szervezete, Tolnay Tibor festőművész posztumusz, Kupán Árpád helytörténész.
A rendezvényen jelen volt és felszólalt, valamint a díjakat átadta Tőkés László EMNT elnök és Török Sándor Bihar megyei EMNT elnök.

Időközben több megemlékezésen is részt vett a megyében és Nagyváradon az EMNT küldöttsége. Koszorúkat helyeztünk el Nagyszalontán Arany János szobránál, Nagyváradon, Margitán stb.
Február 25-én emlékeztünk meg a Királyhágómelléki Református Egyházkerülettel együtt a kommunizmus áldozataira. Az egész napos filmvetítések után délután került sor az előadásokra, amelyek során felszólalt Petrusz Tibor az 1945-1956 közötti magyar Politikai Elítéltek Közösségének társelnöke és bemutatásra került a Zombori István történész által szerkesztett Az 1956-os forradalom hatása a környező országok egyházaira című kötet is.

Március elején több megbeszélést is folytattunk a város alpolgármesterével a magyar utcanevek ügyében. Kis „nyilatkozatháborúra" is sor került az RMDSZ-el a magyar nyelvű sajtóban. Ez ügyben sajtótájékoztatót is tartott az EMNT, remélve, hogy az RMDSZ-ben felülkerekednek a józan, nemzeti közösségünkért hozott döntések és nem politikai kampányt folytatnak az utcanevekkel.
Március 15-én részt vettünk és elhelyeztük az EMNT koszorúit a hagyományos nagyváradi megemlékezéseken.

Tervbe vettük és a szervezés jó úton halad egy előadás megrendezésére (április 1.), amelyen Raffay Ernő történész tart előadást a Trianoni diktátum körüli autonómiatörekvésekről. Szeretnénk az előadást adathordozón rögzíteni, hogy minden megyei EMNT szervezethez eljuttassuk, ahol majd a helyiek megszervezik a film levetítését.
Ugyancsak szervezés alatt áll egy másik előadás, amely az európai és a magyarországi autonómiatípusokat ismerteti majd meg az érdeklődőkkel.
Az előttünk álló munka nagy, de reméljük egy olyan szervezetet építhetünk az EMNT-vel, amely az erdélyi magyarok valós gondjaival és a gondok valós megoldásaival tud foglalkozni.
Adja Isten, hogy így legyen.

Nagyvárad, 2010. március 16.

Cimkék: