Szinte pontosan egy éve, 2009. november 4-én alakult meg, szerveződött újjá a Bihar megyei EMNT. Az a tény késztetett bennünket a szervezet létrehozására, hogy nemzeti ügyeinket az Varaderdélyi politikai porondon lévő pártok nem igazán szándékoznak őszintén felvállalni. Számukra a politikai szerepvállalás csak színjáték, csak a választások idején törődnek választóikkal, de akkor is csak színből. Az EMNT, mint civil szervezet, amely politikai eszközöket is igénybe vesz, az erdélyi magyar autonómia ügyét vállalta fel.

Szervezetünk több ízben megfogalmazta, hogy a Kárpát-medencében, így Erdélyben is a magyarság megmaradásának az egyetlen esélyét az autonómia különböző formáinak megvalósításában látja.
A trianoni országrontást, 90 éves traumánkat a mai napig nem tudtuk feldolgozni, sem a megmaradt Magyarországon, sem Erdélyben. Ráadásul még itt volt nekünk a kommunizmus is, amelyik a megmaradt nemzeti érzést akarta kiirtani a magyarokból.
A jogfosztottság, a félelem, a kiszolgáltatottság megtette a hatását. Erőt vett rajtunk a letargia, a lemondás, kilátástalanság, megindult nemzetünk mind számbeli, mind lelki leépülése. Mi, az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács vezetői és tagjai ezen a kilátástalanságon akarunk felülemelkedni és másokat is arra biztatni, hogy ideje van a nemzeti ébredésnek, ideje van a nemzet ébresztésének, az egységes magyar nemzet gondolatának terjesztéséhez.
Trianon gyógyítását ebben az évben kezdtük el, amikor Tőkés László, az EMNT elnöke meghirdette a Trianon gyógyítása rendezvénysorozatot. A rendezvények szervezéséből magunk is kivettük a részünket, amikor pl. Raffay Ernő tartott előadást Nagyváradon, vagy amikor a trianoni emléknapon a jövőbe mutató előadást szerveztünk. Csak zárójelben említem meg, hogy ebben az évben az RMDSZ is szervezett megemlékezést, éppen most jött rájuk a nagy szervezhetnék, pedig 20 év óta lett volna alkalmuk, legalább 20 alkalmuk.
Visszatérve az egységes magyar nemzethez, hisszük, hogy az áprilisban megválasztott Orbán-kormány ezt a nemzeti egységet testesíti meg. Végre egy olyan kormánya van Magyarországnak, amely a Kárpát-medence egységes magyarságában gondolkodik, és amelynek fontosabb a nemzeti érdek, mint a multinacionális cégek érdeke. Mi, az EMNT szervezetei, ebben a nemzetépítésben kívánunk partnerei lenni a magyar kormánynak, mert végre úgy érezzük, hogy minden magyar egy nyelvet beszél, és érti is azt a nyelvet.
Ma a magyar állampolgárság várományosai vagyunk, ami nem csak egy felemelő érzés, de az önbecsülésünk szempontjából is nagyon fontos. Mi eddig is tudtuk, hogy egy a nemzet, sokakban azonban ezt a hitet megingatta a kommunista, majd a balliberális eszméket hirdető kormányok sora. Éppen itt volt az idő, hogy mindenki számára világossá tegyük, akár az állampolgárság megadásával is, hogy a nemzet egy volt és egy is marad.

Tisztelt Hölgyeim és uraim, kedves barátaim!
Én nem tehetek mást, mint hogy megköszönöm a Bihar megyei elnökség munkáját, megköszönöm az EMNT vezetőinek Tőkés Lászlónak, Torró T. Tibornak, Kovács Csabának, Orbán Mihálynak, a megyei elnökség minden tagjának az együttműködést, a segítséget. Köszönöm a Királyhágómelléki Református Egyházkerület segítségét, köszönöm Nagyvárad magyarságának és a bihari embereknek a sok biztató szót, a segítő akaratot.
Isten áldja meg a jó szándékú magyarokat és legyen mindnyájunkkal a továbbiakban is.

Nagyvárad, 2010. november 5.

Török Sándor
Bihar megyei EMNT elnök

Részletes tevékenységi beszámoló

2009. november 4.
– A Bihar megyei EMNT alakuló gyűlése: elnök Török Sándor
– Az elnökség tagjai: Nagy József Barna, Agyagási Ernő, Zatykó Gyula, Balogh Árpád, Fetco Mihály, Kavinszki András, Varga György, Zsejki Miklós, Kovács Zoltán, Komáromi Ernő, Bereczki András, Bordás István.
– 26 tagú küldöttség kijelölése az országos EMNT gyűlésre.

2009. november 7.
– Részvétel Kolozsváron az EMNT országos gyűlésén.

2009. november 11.
– Elnökségi gyűlés Nagyváradon.
– Megválasztottuk az elnökség tisztségviselőit: Nagy József Barna ügyvezető elnök, Agyagási Ernő alelnök, Zatkyó Gyula alelnök, Komáromi Ernő jegyző

2009. november
– Török Sándor és Agyagási Ernő élesdi kiszállása;
– Zsejki Miklós és Kavinszki András mezőtelegdi, mezőtleki és pósalaki kiszállása.

2009. december 5.
– Az EMNT Bihar megyei szervezete a Királyhágómelléki Református Egyházkerület Székházának dísztermében megemlékezést szervezett a hírhedt 2004. december 5. népszavazásról „Egy a nemzet" címmel.
– Meghívottaink: Fővédnök Tőkés László EMNT elnök, EP képviselő, Schmitt Pál EP alelnök, Éhn József a Társaság a Kárpát-medence Magyarságáért szervezet elnöke, Szűrös Mátyás volt köztársasági elnök.

2009. december 15.
– EMNT elnökségi gyűlés és lakossági fórum Székelyhídon.

2009. december 29.
– Év végi találkozó, koccintás a nagyváradi és Bihar megyei polgári, nemzeti pártok, szervezetek képviselőivel.

2010. január 9.
– megalakult a Váradi Dalnokok férfikórusa Agyagási Ernő és Márkus Zoltán vezetésével (a kórusban a Bihar megyei EMNT elnökségből hat személy szerepel).

2010. január 15.
– Nagy József Barna a nagyváradi magyar utcanevekről szóló Várad lelke című kötetének bemutatója.
– Felszólat a könyvbemutatón Tőkés László országos EMNT elnök és Török Sándor megyei EMNT elnök is, akik átadták öt személynek és egy szervezetnek a Bihar megyei EMNT által alapított Magyar helytállás díjat.

2010. január 17.
– Részt vettünk a margittai Szent Margit római katolikus templombúcsún, melyen a Vitézi Rend átadta megőrzésre a gyülekezetnek a magyar Szent Korona és a jogar másolatát.

2010. január 22.
– Nagy József Barna tiltakozó cikke a Reggeli Újságban, melyben elhatárolódik a nagyváradi városháza dísztermében Lakatos Péter parlamenti képviselő által szervezett könyvbemutatótól. A magyar kultúra napján Aczél Endre balliberális író könyvét mutatta be az RMDSZ.

2010. február 16.
– Kihelyezett elnökségi gyűlés és fórum Margittán.

2010. február 25.
– Megemlékezést szerveztünk a kommunizmus áldozatainak emléknapján Nagyváradon.

2010. március 3.
– Képviseltük a megyei EMNT-t a városházi közvitán, ahol az egykori Olaszi temető helyére tervezett parkrendezésről volt szó.

2010. március 6.
– Képviseltük az EMNT-t, a Károlyi József Irén egykori premontrei kanonok munkássága előtt tisztelgő rendezvényen.

2010. március 8.
– Török Sándor és Zatykó Gyula megbeszélést tartott Bíró Rozália alpolgármesterrel a váradi magyar utcanevekkel kapcsolatban.

2010. március 15.
– Elhelyeztük az EMNT koszorúit az 1848-49-es forradalomra és szabadságharcra emlékezve a nagyváradi megemlékezések hagyományos helyszínein.

2010. április 1.
– Be nem tartott ígéretek címmel tartott előadást Nagyváradon, a megyei EMNT szervezésében Raffay Ernő és Szidiropulosz Archimédesz, mintegy 350 érdeklődő előtt.

2010. április 19.
– Előadást tartottak Nagyváradon az EMNT szervezésében Nagy Szabolcs és Gottfried Barna történészek a Székely Hadosztályról. Nagy József Barna a köröstárkányi magyargyilkosságokról emlékezett meg, amit ezen a napon, 1919-ben, követtek el a falura törő román martalócok, meggyilkolva 93 magyart. Az előadással párhuzamosan kiállítást is szerveztünk a Székely Hadosztályról.

2010. május 2.
– Érmihályfalvi Autonómia Fórum, a Bihar megyei EMNT szervezésében, Tőkés László védnöksége alatt. Megalakult az Érmelléki Autonómia Kezdeményező Testülete, amelynek elnöke a helybeli Szilágyi Ferenc lett.

2010. május 8.
– EMNT-és rendezvény a nagyváradi magyar utcanevekről Tőkés László vezetésével. Szabó Ödön megyei RMDSZ ügyvezető elnök és „kommandós" társai botrányos viselkedésükkel zavarták meg a rendezvényt.

2010. május 14.
– Az EMNT szervezésébe Bácsfainé Hévizi Józsa tartott előadást Nagyváradon a különböző autonómia formákról és lehetőségekről.
2010. május 19.
– A margittai EMNT és a margittai Vitézi Rend szervezésében előadást tartott Margittán Raffay Ernő történész.

2010. május 21.
– Az EMNT szervezésében, a nagyváradi vasútállomáson, fogadtuk a Csiksomlyóra zarándokló Székely Gyorsot.

2010. május
– Bihar megyei EMNT nyilatkozat megjelentetése, melyben felszólítjuk Mudura Sándor üzletembert, hogy mondjon le az Emberi Méltóság Tanácsának tagságáról.

2010. május 26.
– Elnökségi gyűlésen kijelöltük a különböző EMNT-s országos szakbizottságokba a Bihar megyei tagokat.

2010. június 4.
– Nagy sikerű megemlékezést szerveztünk Nagyváradon a trianoni diktátum 90. évfordulóján. A rendezvényen mintegy 400 érdeklődő vett részt.

2010. június 10.
– Az országos EMNT, társulva több civil szervezettel, gyűjtést rendezett a magyarországi árvízkárosultak javára. Az adományok célba juttatásában szerepelt vállalt Tőkés László EMNT elnök mellett Orbán Mihály Partiumi EMNT elnök és Kavinszki András a Bihar megyei elnökség tagja.

2010. június 17 – 30.
– A Bihar megyei EMNT és az EMI pénzgyűjtést szervezett Nagyváradon a magyarországi árvízkárosultak javára, a kezdeményezés eredménye 400.000 forint lett. Az adományt Nagy József Barna és Zsejki Miklós jutatták el Felsőzsolcára. Az adományt átvette Csöbör Katalin, a térség Fideszes országgyűlési képviselője.

2010. július 2.
A nagyváradi Várnapok alkalmából Nagy József Barna közölt nagy hatású újságcikket a Reggeli Újságban, amelyben elítéli a balkáni zsibvásárrá lett „ünnepet".

2010. július 20 – 25.
– A Bihar megyei EMNT elnökségéből öten vettek részt a tusnádi nyári szabadegyetemen.

2010. augusztus 21.
– A Kolozsvári Magyar Napok rendezvényen a bihari EMNT is képviseltette magát.

2010. szept. 5.
– Kilencen képviseltük (koszorút is elhelyeztünk) az EMNT-t, az EMI által szervezett kenderesi kiránduláson, amelyen Horthy Miklós kormányzó újratemetésére emlékeztünk.

2010. szept. 6.
– A magyar Királyi Honvédség nagyváradi bevonulásának 70. évfordulójára
emlékeztünk az EMI szervezésében Nagyváradon. A megemlékezésen közel 400 érdeklődő volt jelen.

2010. szept. 19.
– Nagykárolyban Érmelléki Autonómia Fórumon vett részt a Bihar megyei EMNT küldöttsége.

2010. október 6.
– A nagyváradi és Bihar megyei polgári oldal megemlékezést tartott Szacsvay Imre szobránál.

2010. október 19.
– A Bihar megyei EMNT is szerepet vállalt Schmitt Pál köztársasági elnök nagyváradi fogadtatásában.

2010. október 23.
– Képviseltettük magunkat Nagyváradon a Partiumi Keresztény Egyetem udvarán tartott 1956-os megemlékezésen és koszorúzáson. Tőkés László EMNT elnök mellett Nagy József Barna szólalt fel.

2010. október 24.
– A Bihar megyei EMNT elnöksége is képviselte a szervezetet a Nagyvárad–Réti református templomban az 1956-os forradalomra tekintő megemlékezésén és koszorúzáson.

2010. október 30.
– Tőkés László és Török Sándor is képviselték az EMNT-t a Bogdánffy Szilárd mártír püspök boldoggá avatási ünnepségén Nagyváradon.

2010. október 31.
– Az EMNT képviselői is részt vettek az EMI által szervezett, a volt váradolaszi temetőben megrendezett gyertyagyújtásos emlékezésen.

2010. november 5.
– A Bihar megyei EMNT éves közgyűlése Nagyváradon. Az országos szervezet részéről jelen voltak Kovács Csaba igazgató és Orbán Mihály Partiumi régióelnök
– Török Sándort újraválasztotta a közgyűlés, majd elfogadta az elnökség névsorát: Nagy József Barna, Agyagási Ernő, Zatykó Gyula, Fetco Mihály, Kavinszki András, Varga György, Zsejki Miklós, , Komáromi Ernő, Bereczki András, Bordás István, Szilágyi Ferenc, Wallner András, Kiss Zoltán.
– A közgyűlés kijelölte a székelyudvarhelyi országos küldöttgyűlésen részt vevő 26 küldöttet.

Nagyvárad, 2010. november 11.

Török Sándor      Nagy József Barna     Komáromi Ernő
megyei elnök   megyei ügyvezető elnök        jegyző

 

Az Erdélyi Magyar Nemzeti Tanács Bihar megyei szervezetének elnöksége

Török Sándor
Nagy József Barna
Agyagási Ernő
Zatykó Gyula
Komáromi Ernő
Bereczki András
v. Bordás István
Wallner András
Kavinszki András
Kiss Zoltán
Dr. Szilágyi Ferenc
Varga György
Zsejki Miklós


Török Sándor

Nagy József Barna

Agyagási Ernő

Zatykó Gyula

Komáromi Ernő

Bereczki András

v. Bordás István

Wallner András

Kavinszki András

Kiss Zoltán

Dr. Szilágyi Ferenc

Varga György

Zsejki Miklós