A nagyváradi lakosokkal az elmúlt időszakban folytatott konzultáció eddigi eredményeiről számolt be május 24-ei, csütörtöki sajtótájékoztatóján az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) nagyváradi szervezetének két képviselője, Csomortányi István szervezési igazgató, valamint Kristófi Kristóf, az alakulat városi elnöke. Mint elhangzott, a párt önkéntesei kétféle módszert is alkalmaznak a lakosok meghallgatására: az EMNP önkéntesei délutánonként az utcán állítják meg az embereket egy rövid beszélgetésre, miközben egyre gyűlnek a kampány kezdetén kiosztott véleménykártyákon megfogalmazott vélemények is. Eddig négyezer kártyát töltöttek ki a nagyváradiak. Csomortányi István kiemelte, a városban mintegy 16 ezer magyar háztartás van, így negyedük véleményét már sikerült meghallgatniuk. A beérkezett panaszok egyébként a lehető legkülönfélébbek.

Ha viszont rangsorolni kellene az eddig jelzett problémákat, akkor egyértelműen kijelenthetnénk, hogy a nagyváradi polgárok nagy többsége több zöldövezetet szeretne látni a város területén, s nehezményezi azt, hogy a rendszerváltás óta eltelt több mint két évtized során számos fás-füves területet felszámoltak, hogy ott parkolóhelyeket alakítsanak ki. Ennek ellenére domináns a vélemények között az is, hogy a gépkocsi-tulajdonosoknak sok esetben nincs hol hagyniuk autójukat, mások meg azt róják fel a jelenlegi városvezetésnek, hogy fizetniük kell ahhoz, hogy tömbházuk előtt parkolhassanak. Gyalogos szemmel megint másképp néz ki a helyzet, sokan panaszkodtak ugyanis arra, hogy az autók elállják a járdákat, nehézkessé téve így a közlekedést. Szintén a gyalogosoknak okoz fejtörést, hogy sok helyütt nincs elég gyalogátkelő, ezért ha biztonságosan akarnak közlekedni, akkor akár több tíz-száz métert is kerülniük kell. Az utak állapotával is sokan elégedetlenek, mint mondják, sok helyütt szorulnak ezek még javításra. Számos külvárosi utca nincs eközben még leaszfaltozva, az ott élők pedig ezt maximálisan nehezményezik.

Akadnak, akik elégedetlenek a Főutca jelenlegi állapotával is, szebbnek szeretnék azt látni. Hasonló gyakorisággal merült fel a város műemléképületeinek állapota is, ezek mielőbbi rendbetételét is sokan sürgetnék. Megint mások azt mondják, gyorsabb ütemben kellene hőszigetelni a tömbházakat.

Külön fejezetet lehet szentelni a városi tömegközlekedésnek is: van, aki azt rója fel, hogy koszosak a buszok, villamosok, másokat az zavar, hogy az ellenőrök minimális jóindulatot sem tanúsítanak.

A Rogériusz lakónegyedből, illetve Biharpüspökiből érkező véleménykártyákon egyértelműen dominál a környéken gyakorta érezhető bűz, amit a városszéli állattenyésztő telepek, illetve a cukorgyár okoznak. Máshol élők azt is mondják, hogy amiatt is büdösség van, hogy nem takarítják rendszeresen a csatornákat, s sokan panaszkodnak a Hőerőműre (CET) is.

Konkrét javaslatokkal is szép számban előrukkoltak az Erdélyi Magyar Néppárthoz fordulók. Több magyar iskolát, óvodát, több magyar jellegű kulturális eseményt, jobb minőségű helyi újságot, több magyar szórakozóhelyet vagy éppen bicikliutakat szeretnének. Többen kérték továbbá az anyanyelvhasználat kiszélesítését is, valamint a magyar utcanevek feltüntetését. Sokan vallják ugyanakkor azt, hogy a városvezetésnek több munkahelyet kellene teremtenie, illetve támogatnia kellene a helyi vállalkozásokat.

Kristófi Kristóf városi elnök a csütörtöki sajtótájékoztatón megígérte, az EMNP a most begyűlt gondok orvoslására építi programját.

A csütörtöki eseményen ugyanakkor Csomortányi István szervezési igazgató arról is beszámolt a sajtó képviselőinek, hogy Bihar megye több településén is akadályozták az RMDSZ-es vezetésű önkormányzatok a néppárt kampányrendezvényeit. Asszonyvásárán például annak ellenére nem fogadták el az EMNP teremfoglalási kérvényét, hogy korábban erről szóbeli megállapodás született, így a lakossági fórumot utcán kellett megtartani. Hegyközcsatárban pedig azzal kellett szembesülnie a néppártnak, hogy a helyi önkormányzat közölte, harminc napra egy ifjúsági szervezetnek adták bérbe a kultúrházat.

[Forrás: az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi sajtószolgálata]