Tizenegy év telt el a Provincia Csoport Románia regionalizmusát sürgető programjának meghirdetése óta, de az akkori célkitűzések semmit sem vesztettek aktualitásukból – hangzott el azon a közéleti fórumon, amelyet az Erdélyi Magyar Néppárt szervezett 2012. november 27-én, Nagyváradon.

A pódiumbeszélgetés meghívottjai az erdélyi román és magyar értelmiségieket tömörítő Provincia Csoport két meghatározó személyisége, Molnár Gusztáv geopolitikai szakértő és Traian Ştef közíró voltak, a beszélgetést pedig Szilágyi Zsolt politológus, a Néppárt alelnöke moderálta.

20121128_2

Molnár Gusztáv európai példákkal szemléltette azt a társadalmi folyamatot, mely a kisebbségek által lakott térségekben a föderalizmustól az autonómia-törekvésekig, majd ezen követelések központi elutasításával a teljes elszakadás gondolatáig vezettek. Mint mondotta, Erdélyben fel sem merült az elszakadás lehetősége, mégis már a Provincia Csoport kiáltványának idején heves tiltakozást váltott ki a regionalizmus felvetése. Tanulságként megállapítható, hogy a tapasztalatok szerint a kissebségek által megfogalmazott követelések radikalizálódáshoz vezethetnek akkor, ha az államhatalmak minden ilyen jellegű kezdeményezést visszautasítanak.

Szilágyi Zsolt ezzel kapcsolatban rámutatott arra, hogy a Néppárt által meghirdetett, európai modelleket követő föderalizmus egy alternatívát jelent a politikai szecesszióval szemben. A néppárti politikus az erdélyi szászok történetével példázta az autonómia szükségességét, mondván a szászok hatszáz éven át autonómiát élveztek Erdély területén, és akkor kezdtek elvándorolni, amikor megszűnt az autonómiájuk. Ha nem akarunk a sorsukra jutni, akkor sürgősen változtatni kell a túlzottan központosított államberendezkedésen, amely mélyszegénységbe taszítja mind az erdélyi magyarokat, mind az itt élő románokat. Szilágyi Zsolt hangsúlyozta, mindezek tükrében a Provincia Csoport célkitűzései semmit nem vesztettek aktualitásukból. Felmerült a kérdés: milyen hagyománya és megítélése van, illetve volt az autonómiának az erdélyi románság körében? A Néppárt alelnöke Iuliu Maniu román politikus emlékét elevenítette fel, aki megítélése szerint az újkori Románia történelmében az első regionalista elveket valló politikus volt. Mint ismeretes ő húsz évvel Románia egyesülése után levélben fordult Károly királyhoz az erdélyiek és bánságiak ügyében, mivel úgy látta, hogy Bukarest tudatosan hagyja elszegényedni az itt élőket.

Arra a kérdésre, hogy milyen identitással bírnak az erdélyi románok, Traian Ştef adott választ. Úgy vélekedett, hogy  a Kárpátokon túl elismerik az erdélyiek munkaszeretetét, nyugatias gondolkodásmódját. Ezen túlmenően azonban nem beszélhetünk önálló, erős erdélyi román identitástudatról. Amikor a Provincia Csoport értelmiségi tagjai a regionalizmus mellett foglaltak állást, nem nacionalista eszméket vallottak, hanem az Erdélyben élő nemzetiségek közös érdekeit követték – hangsúlyozta Traian Ştef.

A résztvevők egyetértettek abban, hogy a föderalizmus gondolatának térhódításához szükség van az erdélyi románok támogatására is, amelynek megnyerése érdekében a Néppárt további – az erdélyi románok érdeklődésére számot tartó – pódiumbeszélgetések megszervezését helyezte kilátásba.

 

Az Erdélyi Magyar Néppárt partiumi sajtószolgálata